Meble na wymiar

SZAFY NA WYMIAR – systemy przesuwne

          Najistotniejszym elementem szafy na wymiar mającym jednocześnie duży wpływ na jej cenę jest zastosowany system przesuwny drzwi. Obecnie na naszym rynku jest wielu producentów systemów drzwi przesuwnych. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze. Podejmując się własnoręcznego wykonania szafy wybór systemów mamy naprawdę duży. W przypadku kiedy zlecamy wykonanie szafy zakładowi meblowemu z reguły ograniczeni jesteśmy do tego jaki oferuje dany wykonawca. Jednak nie producent jest tu tak istotny ( oferują oni bardzo zbliżoną jakość ), a raczej rodzaj danego systemu. Każdy z producentów oferuje rozwiązania budżetowe oraz te droższe ale jednocześnie jakościowo lepsze.

Ogólnie systemy drzwi przesuwnych możemy podzielić z uwagi na materiał z jakich są wykonane tj. stalowe i aluminiowe oraz na dostosowanie do grubości wypełnia 10 lub 18 mm

                   rączki aluminiowe                                                                       rączki stalowe

.profil-aluminiowy-1profil-stalowy-1

       Wbrew pozorom systemy aluminiowe są systemami jakościowo lepszymi zapewniającymi większą sztywność konstrukcji ale jednocześnie droższymi .Czy to znaczy,że powinniśmy unikać systemów stalowych? Oczywiście nie, ale nie każdy producent ma je w swojej ofercie no i komfort ich użytkowania jest niższy.

        Decydując się na system aluminiowy musimy zwrócić uwagę do jakiej grubości wypełnień jest dostosowany.               Systemy 16-18 mm są głównie stosowane do wypełnień płytą laminowaną lub lustrem naklejanym na płytę. Są one tańsze od systemów 10 mm a na ich cenę wpływ ma rodzaj rączki jaki zostanie zastosowany. Należy jednak unikać tych najtańszych  bowiem grubość ścianki  profilu ( rączki) jest stosunkowa mała co skutkuje często wypaczeniem drzwi.                                 Systemu 18 mm powinniśmy również unikać w przypadku dużych skrzydeł drzwi ( szerokości powyżej 70 cm ) z uwagi na ich ciężar, który przyczynia się do szybszego zużycia wózków jezdnych.

      Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem ( niestety najdroższym ) są systemy 10 mm. Ich konstrukcja jest stabilniejsza, wykonane drzwi są dużo lżejsze. Wypełnieniem skrzydeł drzwiowych może być płyta laminowana 10 mm, lustro, szkło,            płyty ratanowe, bambusowe, szkło z grafiką. Lustra w tym przypadku nie są naklejane na płytę ale stanowią samoistne wypełnienie a co za tym idzie unika się ryzyka pękania lustra w wyniku naprężeń powstających przy odkształceniach płyty. Jedynym mankamentem jest mniejsza gama kolorystyczna płyt laminowanych o grubości 10 mm w stosunku do 18 mm.

      Wybór należy zawsze do klienta . Wykonawca powinien wskazać dobre i złe strony każdego wariantu. Przed podpisaniem umowy zwracajmy uwagę jaki system będzie zastosowany w naszym wymarzonym  meblu na wymiar. Pamiętajmy że często różnica w cenie nie wynika z konkurencyjności danej firmy ale z jakości i rodzaju materiałów jakie zostaną użyte.